Adres
ul.Czesława Dylewicza 5
siłownia SpartaGym
Klucz do optymalnej regeneracji i zwiększenia energii w ciągu dnia
Sen jest jednym z najważniejszych elementów naszego codziennego życia, a jego jakość ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Dlatego niezwykle istotne jest dbanie o higienę snu, czyli zestaw zdrowych nawyków i praktyk, które pomogą Ci spać lepiej i cieszyć się pełnym energii życiem. W tym artykule dowiesz się, dlaczego higiena snu jest tak ważna i jakie kroki możesz podjąć, aby poprawić jakość swojego snu.
Dlaczego jakość snu jest tak ważna?
Nie istotne jest jak długo śpimy. Ważniejszym aspektem jest jakość snu, czyli czas spędzony w fazie głębokiej. Brak relaksacji układu nerwowego poprzez chroniczny stres uniemożliwia wejście w głęboką fazę snu. Dlatego codziennie możesz czuć się zmęczony, a dopiero na wakacjach, kiedy wiesz, że to jest czas na relaks to się wysypiasz.
Nawyki higieny snu, które warto wprowadzić:
Podsumowanie
Higiena snu to kluczowy aspekt zdrowego stylu życia. Dbając o jakość i regularność snu, inwestujesz w swoje zdrowie i ogólne samopoczucie. Nawyki higieny snu wymagają czasu i konsekwencji, ale efekty w postaci lepszego snu i większej energii życiowej są tego warte. Nie bagatelizuj swojego snu - to jeden z najlepszych prezentów, jakie możesz sobie dać dla poprawy jakości życia.
Trening Spiralnej Stabilizacji Kręgosłupa - Klucz do Zdrowia Pleców
Plecy odgrywają kluczową rolę w naszym codziennym życiu. Nie tylko utrzymują naszą postawę, ale także umożliwiają nam wykonywanie wielu ruchów i aktywności. Jednak często poprzez dysbalans mięśniowy oraz i brak zrozumienia działania ciała możemy nabawić się ostrego czy przewlekłego bólu pleców. Dlatego dzisiaj chcę przybliżyć Ci temat treningu metodą spiralnej stabilizacji kręgosłupa, który może być kluczem do zdrowia pleców i lepszego samopoczucia.
Dlaczego Stabilizacja Kręgosłupa jest tak ważna?
Kręgosłup składa się z wielu kręgów i stawów, które muszą pracować razem, aby zapewnić nam prawidłową postawę i ruchomość. Jeśli którykolwiek z tych elementów nie działa prawidłowo, może to prowadzić do dyskomfortu i bólu. Stabilizacja kręgosłupa to proces utrzymania odpowiedniego położenia i wsparcia dla kręgów oraz mięśni pleców. Pomaga to uniknąć nadmiernego napięcia mięśniowego, przeciążenia i urazów.
Co to jest Trening Metodą Spiralnej Stabilizacji Kręgosłupa?
Trening metodą spiralnej stabilizacji kręgosłupa została wymyślona przez czeskiego doktora Richarda Smiska. Według badań już po 6 tygodniach regularnego treningu wzmacnia mięśnie głębokie o 98%. Jest to trening dla osób w każdym wieku wykorzystujący naturalne ruchy naszego ciała. Angażuje spiralne taśmy mięśniowe, które odpowiadają za “wyciąganie” kręgosłupa czego skutkiem jest zwiększona regeneracja. Metoda ta w Niemczech jest przepisywana na NFZ dla osób z bólami kręgosłupa.
Korzyści z Treningu Spiralnej Stabilizacji Kręgosłupa:
Jak rozpocząć Trening Metodą Spiralnej Stabilizacji Kręgosłupa?
Trening spiralnej stabilizacji kręgosłupa to ważny element dbania o zdrowie kręgosłupa i ogólnego samopoczucia. Dzięki niemu możemy zapobiec wielu problemom z plecami i cieszyć się aktywnym, zdrowym życiem.
Zadbaj o swoje plecy i zainwestuj w ich zdrowie już dziś!
Przejdź do formularza kontaktowego i umów się na pierwszą konsultację.
Dlaczego ćwiczenia na ból pleców nie działają ?
Kilka miesięcy temu stworzyłem anonimową ankietę w której jasno widać, że nawet osoby, które ćwiczą regularnie nawet przez 9 miesięcy nie odczuwają redukcji bólu pleców.
Ankietę uzupełniło 85 osób z bólami pleców i stwierdzonymi dolegliwościami potwierdzonymi przez prześwietlenie….. ALE stety-niestety to, że ktoś ma przepuklinę to nie oznacza, że jest ona powodem bólu. Jeszcze bym trochę o tym napisał, ale to temat na inny wpis :)
Zdecydowana większość osób to kobiety pracujące biurowo. 80% osób zadeklarowało, że ćwiczy regularnie minimum od 3 do nawet 9 miesięcy, jednak nadal zmaga się z bólem.
Dlaczego tak się dzieje ?
1.Stosujesz jeden zestaw ćwiczeń przez okres dłuższy niż 2-3 tygodnie ? Organizm bardzo szybko przyzwyczaja się do obciążeń, szczególnie jeśli dołączymy do tego odpowiednie żywienie. Jeśli Twoje ćwiczenia pozostają na tym samym poziomie trudności możesz nadal czuć ból pleców. Niektóre osoby potrzebują kolejnych zestawów, które będą stopniowo zwiększały sprawność, aż do momentu kiedy funkcjonalne i nieświadome ruchy będą swobodne i nie będą sprawiały bólu.
Nie ważne czy to podczas ćwiczeń czy podczas funkcjonowania w ciągu dnia warto orientować się jak oddychasz. Ma to niebagatelny wpływ na pracę Twojego całego organizmu. Począwszy od ilości produkowanych hormonów, dotlenienie organizmu, napięcia mięśni, a skończywszy nawet na intensywności odczuwania emocji.
Pewnie nie raz słyszałeś, że ktoś się tak przestraszył, że “zabrakło mu dechu w piersiach” - tak emocje oddziaływują na ciało. Z drugiej strony oddech ustami powoduje, zwiększenie poziomu adrenaliny, długotrwały delikatny ciągły wzrost tego hormonu prowadzi do ciągłego uczucia zmęczenia i szybszego reagowania emocjonalnego - tak ciało oddziałuje na emocje.
Jeśli jednak potrafisz kontrolować swój oddech i na co dzień oddychasz nosem to jesteś na prostej drodze do umiejętności pobudzenia się jak również relaksu. Jesteś w stanie rozpoznać wielkość jak i zmianę Twoich emocji i precyzyjnie je kontrolować, jeśli zachodzi taka potrzeba :)
Oddech jest również bardzo istotny w ćwiczeniach, które wykonujesz.
Oddech w treningu siłowym znacznie różni się od oddechu w ćwiczeniach rozciągających.
Temat oddechu to podstawa, a jednak tak bardzo zaniedbywana od samego początku, stąd możesz nie widzieć efektów jakich oczekujesz.
3.Zastanawiałeś się kiedyś jak Twoje myśli, uczucia i emocje mogą wpływać na ból pleców ?
Z definicji International Association for the Study of Pain z 2020 r. ból to „Nieprzyjemne doznanie sensoryczne i emocjonalne związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanki lub przypominające je”.
Tłumacząc to z polskiego na nasze ból może dotyczyć uszkodzenia tkanki jak również powiązanego z tym np. miejsca lub uczucia.
Przedstawię to na realnym przykładzie mojego przyjaciela, który uszkodził kostkę i chciał jechać na SOR. Zapytałem się go na ile czuje ból w skali od 1 do 10. Odpowiedział mi, że na 6. Zasugerowałem mu, że nie jest to wielka kontuzja i można ją spokojnie wyleczyć bez wizyty w szpitalu. Jednak na jego prośbę zawiozłem go na SOR. Kiedy dojechaliśmy na parking przed szpitalem, jego ból zaczął się wzmagać. Zapytałem się go na ile teraz czuje ból, odpowiedział że aż na 9 i ledwo chodzi. Zauważyłem, że większych zmian w jego stawie skokowym nie było, a tylko i wyłącznie jego skojarzenie ze szpitalem wiązało się ze zwiększonym bólem. Gdy zaszliśmy na SOR stwierdziliśmy, że nie będziemy tyle czekać ponieważ była bardzo duża kolejka. Wróciliśmy do domu i po około 2 h ból jego nogi praktycznie ustał. Kiedy wychodziłem z jego mieszkania powiedział mi, że przy chodzeniu czuje ból tylko na 2 ! :O
Jest to wystarczający dowód na to, jak przeszłe doświadczenia i myśli mogą wpłynąć na intensywność bólu.
Jest to odpowiednia i prawidłowa reakcja organizmu i BŁĘDEM JEST ZBIJANIE TEGO STANU za pomocą chemii - czytaj LEKÓW.
Dlaczego ?
Cytokiny sygnalizują organizm o wytwarzaniu odpowiednich białek, za pomocą których następuje regeneracja uszkodzenia.
Jeśli nie pozwolisz na to i zbijesz stan za pomocą leków, to nie zdziw się, że kontuzja szybko się odnowi.
Więc czym możesz wspomóc organizm naturalnie ?
Odpowiednie wdrożenie powyższych wskazówek poprawi nie tylko regenerację uszkodzonego nerwu ale również pozwoli zredukować wagę i chroniczny stres.
5.Coraz więcej się mówi, że sen, a nawet bardziej jakość snu ma niebagatelne znaczenie w odczuwaniu bólu. Jednak, często subiektywnie postrzegamy ilość przespanych godzin do faktycznej jej liczby. Poczucie ciągłego wybudzania się, aktywności mózgu i stresu z tym związanego można powiedzieć, że “oszukuje” rzeczywistość.
Nagromadzony stres nie pozwala wejść w stan najbardziej pożądanego snu głębokiego, który trwa tylko od 20-25% całkowitego czasu.
Najważniejszą informacją jest to, że najwięcej głębokiego snu doświadczamy w ciągu pierwszych godzin po zaśnięciu. Oznacza to, że dłuższe spanie wcale nie przyniesie większej ilości głębokiego snu…… a wręcz odwrotnie !
Gdy próbujesz wyspać się “na zapas” to wstajesz jeszcze bardziej zmęczony. Dzieje się tak dlatego, że dominuje wtedy faza REM, w której aktywny jest układ nerwowy i mózg. Jeśli w tej fazie będziesz mieć niespokojne sny to nic dziwnego, że obudzisz się bardziej zmęczony, niż wypoczęty.
Dlatego aby dobrze przespać noc i obudzić się wypoczętym należy:
Jeśli jednak nie jesteś w stanie zasnąć to podaje swoje 2 sprawdzone sposoby. Działają zarówno na mnie jak i u moich klientów:
Badania pokazują, że osoby, które mają poczucie ciągłego niezadowolenia, odczuwają ból zdecydowanie częściej, niż Ci którzy potrafią się cieszyć z życia i czerpać z niego satysfakcję.
Głównym powodem niezadowolenia jest brak uważności. Duża część osób, nie zauważa swoich codziennych emocji, myśli i odczuć. Chodzi jak w zegarku odhaczając zadanie za zadaniem…. tak jakby na tym, miało polegać życie.
Aktualny świat wymaga tego, aby realizować cele i zadania. To jest w porządku. Jednak należy znaleźć czas dla swojego ciała. Nie mówię tutaj o treningu na siłowni, którego celem jest…. bo to znów cel. Chodzi o bycie i uważność, a nie o działanie, które de facto w 90% kierowane jest przez podświadomość.
Przeczytaj siedem głównych cech trybu działania i zobacz czy właśnie tak wygląda Twoje życie. Jeśli zauważasz u siebie ponad 4 cechy tego trybu to warto popracować nad tym. Oczywiście jeśli chcesz czerpać więcej radości z życia.
Oddech nosem jako podstawa zdrowia. Dlaczego jest tak ważny i jak się go nauczyć?
Oddychanie jest jednym z tych procesów, które wykonujemy codziennie automatycznie, bez zastanawiania się nad jego znaczeniem. Jednak warto zrozumieć, że sposób, w jaki oddychamy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. W tym artykule dowiesz się, dlaczego oddech jest tak istotny i jakie korzyści możesz osiągnąć, ucząc się go kontrolować.
Dlaczego oddychanie nosem jest tak ważne?
Oddychanie nosem to nie tylko proces dostarczania tlenu do naszego organizmu; to także klucz do regulacji wielu ważnych funkcji życiowych. Oto kilka powodów, dla których jest to takie istotne:
Jak się nauczyć/poprawić oddychanie nosem ?
Podsumowanie
Oddychanie to nie tylko automatyczny proces życiowy, ale także narzędzie do poprawy zdrowia i samopoczucia. Świadomość i kontrola oddechu może pomóc w redukcji stresu, utrzymaniu zdrowia układu oddechowego, poprawie postawy ciała i ogólnie wpłynąć na jakość życia. Dlatego warto poświęcić czas na naukę technik kontroli oddechu i uczynić z nich stały element codzienności. Twój organizm i umysł z pewnością ci za to podziękują.